Bismillahi Rahmani Raheem in Assamese | বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম

বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম এটা আৰবী বাক্যবন্ধ; যাৰ অৰ্থ- পৰম কৰুণাময় অসীম দয়ালু আল্লাহৰ নামত আৰম্ভ কৰিছো। সংক্ষেপত কোৱা হয়- বিছমিল্লাহ। পৱিত্ৰ কোৰআনৰ ১১৪টা ছূৰাৰ মাজত ছূৰা আত-তৌবাহৰ বাহিৰে অন্য বাকী ১১৩টা ছূৰা “বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম” দি আৰম্ভ কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও হাদিছৰ পৰা জনা যায়, মহানবী মুহাম্মাদ চাল্লাহু আলাইহি ওয়াছাল্লাময়ে প্ৰতিটো কামৰ আৰম্ভণি কৰাৰ আগতে “বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম” কোৱাৰ পাছত আৰম্ভ কৰিছিল। বহুত কামত “বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম” কোৱা বা লিখাৰ নিৰ্দেশনা আছে। বিধানগত বিচাৰত ই মাছনূন বা মুস্তাহাব হ’লেও ইয়াৰ তাৎপৰ্য অত্যন্ত গভীৰ।

Bismillahi Rahmani Raheem in Assamese
উচ্চাৰণঅসমীয়া অনুবাদ
বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীমপৰম কৰুণাময়, অসীম দয়ালু আল্লাহ্‌ৰ নামত আৰম্ভ কৰিছো

তাৎপৰ্য

তাফছিৰ-ই-ইবনে আবি হাতিমত আছে, ‘উছমান বিন আফফানে ৰাঃ ৰাছুলুল্লাহ/ৰাছুল+আল্লাহ (ছাঃ)ক ‘বিছমিল্লাহ’ সম্পৰ্কে জিজ্ঞাসা কৰিলে। তেতিয়া তেখেতে উত্তৰত ক’লে, ইয়াত আল্লাহ তায়ালাৰ নাম আছে। আল্লাহৰ ডাঙৰ নাম আৰু এই বিছমিল্লাহৰ মাজত ইমানদূৰ নৈকট্য আছে যেনেকৈ আছে চুলিৰ কলা অংশ আৰু বগা অংশৰ মাজত। ইবনে মৰদুওয়াইৰ তাফছিৰত আছে, ‘ৰাছুলুল্লাহ/ৰাছুল+আল্লাহ (ছাঃ)য়ে কৈছে, আমাৰ ওপৰত এনেকুৱা এটি আয়াত অৱতীৰ্ণ হৈছে যাৰ নিচিনা আয়াত ছুলাইমান অবিহনে অন্য কোনো নবীৰ ওপৰত অৱতীৰ্ণ হোৱা নাই। আয়াতটি হ’ল, ‘বিছমিল্লাহিৰ ৰাহমানিৰ ৰাহীম’। জাবিৰ ৰাঃয়ে বৰ্ণনা কৰিছে, যেতিয়া এই আয়াতটো অৱতীৰ্ণ হয় তেতিয়া পূৰ্ব দিশত বৃষ্টি বন্ধ হৈ যায়, বায়ুমণ্ডল স্তব্ধ হৈ যায়, তৰঙ্গ বিুব্ধ সমুদ্ৰ প্ৰশান্ত হৈ ওঠে, জন্তুসমূহৰ কাণ লগাই চয়তানক বিতাড়ন কৰে আৰু বিশ্বপ্ৰভুয়ে স্বীয় সম্মান আৰু মৰ্যাদাৰ কচম কৰি কয়, ‘যি বস্তুৰ ওপৰত মোৰ এই নাম লোৱা হ’ব তাত অৱশ্যেই বৰকত হ’ব

উপযোগিতা আৰু প্ৰয়োজনীয়তা

আৰবী দানাযুক্ত ৰূপ অনুসৰি, এই শব্দটোৰ অৰ্থ অতি দয়ালু, তেওঁলোক বিশ্বাসী (মুছলমান) হওঁক যি অবিশ্বাসী (অ-মুছলমান)।

কোৰআনত, ইয়াক প্ৰতিটো চুৰাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চুৰা আলহামদ (প্ৰথম চুৰা) প্ৰাৰম্ভিক শ্লোক (পদ) হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু নৱম সুৰাটো এট-তৌবাত ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। [টোকা ১] ২৭ তম সুৰ আন-নামলৰ ৩০ তম শ্লোকৰ পাছতো ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াত শ্বেবাৰ ৰাণী চলোমন আৰু বিলকিছৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে।

মুছলমানসকলে প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন জীৱনত “বিছমিল্লা” ব্যৱহাৰ কৰে। প্ৰতিটো কাম আৰম্ভ কৰাৰ আগতে, তেওঁ আল্লাৰ প্ৰশংসা কৰে আৰু আল্লাৰ অনুগ্ৰহ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। জবিহা কৰি জন্তুৰ মাংস বধ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াত বিছমিল্লাক প্ৰয়োজনীয় বুলি গণ্য কৰা হয়।

বিছমিল্লা খৱানী হৈছে এক ৰীতি য’ত ইছলামী নীতি অনুসৰি শিশুক বিদ্যা বুদ্ধি প্ৰদান আৰম্ভ কৰাৰ আচৰণ। বিছমিল্লাক এই ৰীতি-নীতিৰ ওপৰত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

“বিছমিল্লা-হিৰহমা-নিৰহীম” বাক্যত ব্যৱহৃত তিনিটা নাম হৈছে “আল্লা”, “আৰ-ৰহমান” আৰু “আৰ-ৰহিম”, আল্লাৰ ৯৯ টা নামৰ তিনিটা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে, আল্লা “দয়ালু” আৰু “দয়ালু।”

তৌহিদ বা শাহাদা পঢ়াৰ আগতে “বিছমিল্লা” পঢ়াটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।

হাদিছ

এইটো বহুতো হাদিছৰ পৰা প্ৰমাণিত হয় যিয়ে খোৱা আৰু খোৱাৰ আগতে “বিছমিল্লা” পঢ়িছিল। উদাহৰণ স্বৰূপে:

মই আল্লাৰ বাৰ্তাবাহকজনক এইদৰে কোৱা শুনিছিলো: “যদি এজন ব্যক্তিয়ে ঘৰত প্ৰৱেশ কৰাৰ সময়ত বিছমিল্লা পঢ়ে, তেন্তে চয়তানে তেওঁৰ অনুগামীসকলক ক’ব, ‘আজি আপোনাৰ বাবে খাদ্য নাই, বা আপোনাৰ বাবে বাস কৰাৰ ঠাই নাথাকিব।” যদি এজন ব্যক্তিয়ে বিছমিল্লা নকোৱাকৈ ঘৰত প্ৰৱেশ কৰে, চয়তানে তেওঁৰ অনুগামীসকলক কয়, “এতিয়া আপোনাৰ খাদ্য আৰু শুবলৈ ঠাই আছে।” – মুছলমানৰ পৰা হাদিছ।
আইশাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি এইদৰে কৈছিল: “আপোনালোকৰ মাজৰ এজনে খাব বিচাৰিলে, তেওঁ খোৱাৰ আগতে “বিছমিল্লা” পঢ়ি খোৱা আৰম্ভ কৰিব লাগে। যদি আপুনি কিবা কাৰণত পাহৰি গৈছে, দৰ্মিয়ানত “বিছমিল্লা টোফু আৰু এন্থমাহু” পঢ়ক। — তিৰ্মিজি আৰু আবু দাউদ
উমায়া বিন মকশীয়ে এইদৰে কৈছিল: “এজন মানুহে খাই আছিল, পয়গম্বৰ বাজু বহি আছিল। মানুহজনে খোৱাৰ আগতে বিছমিল্লা পঢ়া নাছিল, কেৱল এটা ভোজন বাকী আছিল, মানুহজনে কৈছিল “বিছমিল্লা হ’ল আৰু লাষ্টু”। সেয়েহে নবীজনে ক’লে, “যেতিয়া আপুনি বিছমিল্লা পঢ়া অবিহনে খাই আছিল, চয়তানেও আপোনাৰ সৈতে খাইছিল, আপুনি “বিছমিল্লা” পঢ়াৰ লগে লগে চয়তানে আপোনাৰ সৈতে খাব নোৱাৰিলে, আৰু তেওঁ খোৱা সকলো খাদ্য বমি কৰিলে। – আবু দাউদ আৰু আন-নাছাই
বশী বিন হাৰ্বৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি: “চান্দ চাহাবীয়ে (অনুয়াই) কৈছিল “আমি খাদ্য খাইছিলো কিন্তু সন্তুষ্ট নহয় হুৱে”, তেতিয়া পয়গম্বৰে উত্তৰ দিছিল “এনে লাগিছে যে আপুনি পৃথকে খাদ্য খাইছে”, তেতিয়া চাহাবাই কৈছিল খ “হয়”। সেয়েহে নবীজনে এইদৰে কৈছিল: “একেলগে খাওক, আৰু বিছমিল্লা পঢ়ক আৰু খাওক, ইয়াত আশীৰ্ব্বাদ আছে।” — আবু দাউদ
এটা পৰম্পৰা অনুসৰি, মুহাম্মাদে কৈছিল:
“স্বৰ্গীয় কিতাপত লিখা সকলো প্ৰশিক্ষণ কোৰআনত আছে, আৰু যিটো কোৰআনত আছে, ইয়াৰ নিচোড সুৰা-ই-ফাতিহাত আছে।” আৰু এই চুৰাটৰ নিচোড “বিছমিল্লা-হিৰহমা-নিৰহীম”ত আছে। “
ইমাম আলীৰ উল্লেখ অনুসৰি:[5] বিছমিল্লাৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰথম আখৰ, বি, যিয়ে একতাৰ প্ৰতীক ৰূপ প্ৰকাশ কৰে।

Leave a Comment

Your email address will not be published.